Pitný režim a citronáda, prečo je tak odporúčaná?

10.05.2021

Mnohokrát riešime naše stravovacie návyky, avšak na pitný režim sa zabúda, resp. neprikladá sa mu vysoká dôležitosť. Tejto téme sa budeme venovať v nasledujúcom článku, rovnako sa budeme snažiť uviesť na správnu mieru niektoré informácie o citrónovej vode.

Ako je pre nás voda dôležitá?

Voda je najdôležitejšia zložka nášho tela, tvorí hlavnú časť vnútorného prostredia organizmu. O jej dôležitosti svedčí aj fakt, že hoci bez potravy prežijeme niekoľko týždňov, bez vody zomrieme už do niekoľkých dní. Naše telo obsahuje tri dni po narodení 97 % vody, po ôsmich mesiacoch 81 % vody a vo veku 65 rokov 70 % vody.

Množstvo vody v tele závisí od pohlavia, veku, hmotnosti, od príjmu a výdaja tekutín, ako aj od aktivity jedinca v prostredí, v ktorom sa nachádza. Pri dostatku vody je naša koža hrubá a pružná, telo si jednoduchšie reguluje teplotu a obličky bez problémov filtrujú odpadové látky. Ak je množstvo vody v krvi priveľké alebo primalé, organizmus to kompenzuje jej presunom z buniek či do nich. Oba tieto procesy ho však môžu poškodiť.

Ak vylúčime viac vody než prijmeme, do niekoľkých hodín sa prejavia príznaky ako pocit na odpadnutie, bolesti hlavy či únava. Telo však dá najavo tento jav ešte skôr prostredníctvom pocitu smädu. V extrémnych prípadoch dehydratácia spôsobí epileptické záchvaty, poškodenie mozgu až smrť. Smrť nastáva pri strate telesných tekutín o 8 percent.

Vodu strácame najmä pri močení (okolo 50 percent), no isté množstvo aj vydychujeme a strácame ju aj prostredníctvom potu (okolo 40 percent) a stolice (5-10 percent). Kvantitu vody v tele regulujú obličky, ktoré zabraňujú tomu, aby sa krv priveľmi koncentrovala či riedila. Ak množstvo vody v tkanivách klesne, pocítime spomínaný smäd. Smäd však môže byť vyvolaný aj vyššou konzumáciou soli. Jej koncentrácia totiž v krvnej plazme stúpne a z buniek začne vystupovať voda. Smäd pocítime, ak sa množstvo soli zvýši o 1-2 percentá.

Koľko vody potrebujeme?

Množstvo vody, ktorú potrebujeme, závisí od podnebia a vykonávaných činností. Všeobecne sa však odporúča (za normálnych teplotných podmienok) okolo 0,5 litra na každých (i načatých) 15 kg hmotnosti. Napríklad pre 70 kg človeka to znamená, že by mal prijať 70/15 = 4,7 x 0,5 = 2,3 litra, avšak pri fyzickej aktivite a vyššej teplota + 1- 1,5 litra. Hydratácia vieme zistiť aj prostredníctvom zafarbenia moču. Ak je moč tmavý, neprijímame dostatok tekutín a naopak, ak je moč bledý, naša hydratácia je v poriadku. Farba moču však môže prezrádzať aj iné zdravotné komplikácie, resp. menšie zmeny môžu nastať aj po konzumácií niektorých potraviny či nápojov.

Čo sa ráta do príjmu tekutín?

Do príjmu tekutín počítame príjem vody a nápojov (tie, ktoré nedehydrujú), príjem vody prostredníctvom potravín (najviac ovocie a zelenina, vývary...) a tzv. metabolická voda, ktorej si telo vytvorí okolo 500 ml.

Koľko vody obsahujú niektoré druhy ovocia a zeleniny nájdete v nasledujúcej tabuľke:

Citrónová voda? Prečo je tak propagovaná?

O vode s citrónom sa toho popísalo už tiež veľa, napíšem Vám ale svoj názor (aj na základe rôznych overených zdrojov) na tento "zázračný nápoj".

Mnohí odborníci odporúčajú pitie citrónovej vody, rovnako aj vlažnej vody s citrónom hneď ráno. Vraj sa zlepší a urýchli trávenie (čo má napomáhať k spaľovaniu tukov). Štúdia spred 30 rokov hovorí, že kyselina citrónová môže zvýšiť absorpciu hydroxidu hlinitého (aktívna zložka vo väčšine antacíd = látky, ktoré neutralizujú kyslosť v žalúdku). Takže vraj určitá kyslosť citróna má napomáhať udržiavať kyslé prostredie žalúdka, nie je to však overená informácia. Pravdou však je, že u niektorých ľudí môže spôsobiť kŕče a problémy so žalúdkom. Ak vám ale citrónová voda na ráno vyhovuje a urobí dobre, nebráňte sa jej.

Detoxikácia vďaka citrónovej vode?

Citrónová voda vraj zbaví telo toxínov, pravdou však je, že pomáha telu zbaviť sa škodlivín prostredníctvom močenia + vďaka citrónu vypijete viac tekutín a proces čistenia tela (prirodzeným spôsobom) nie je nijak narušený, obzvlášť, keď detoxikačné orgány fungujú v poriadku.

Je pravda, že v citróne sa nachádza antioxidant = d-limonén. Ten sa nachádza aj v pomarančoch a najviac je sústredený v ich kôre. Tento antioxidant aktivuje enzýmy v pečeni, ktoré sú súčasťou procesov detoxikácie tela. Prostredníctvom týchto procesov sú prenášané zlúčeniny prítomné v pečeni (tie toxické) do buniek a sú konvertované na neškodné (alebo menej škodlivé) formy.

D-limonén
D-limonén

No na druhej strane, liter šťavy z citrusov obsahuje v priemere 100 mg d-limonénu. Vedecký obsah je, že aktívna dávka tohto antioxidantu je minimálne 500 mg. Takže citróny nemajú výrazný vplyv na detoxikáciu, ako by ste sa mohli dočítať v rôznych článkoch..

Lepšia vstrebateľnosť minerálov

Udáva sa, že obsah vitamínu C v surovom olúpanom citróne je 53 mg / 100 g, pričom denná potreba vitamínu C pre dospelého človeka sa spravidla udáva medzi 75 - 100 mg. Tento vitamín je však prítomný v rôznych druhoch ovocia a zeleniny. Najviac vitamínu C nájdete najmä v šípkach, ríbezli, ružičkovom keli, brokolici, žeruche alebo napríklad v paprike. Takže nie je potrebné piť citrónovú vodu kvôli lepšej vstrebateľnosti minerálov, stačí si dať ku každému jedlu zeleninu alebo ovocie a tento efekt máte splnený.

Citrónová voda alkalizuje organizmus

Niektorí ľudia tvrdia, že citrónová voda má alkalizujúce účinky (teda zvyšuje pH krvi a buniek). Avšak to nie je pravda, pretože žiadne potraviny a nápoje ktoré skonzumujete, neovplyvnia pH krvi ani buniek.

Môže mať pitie citrónovej vody nežiadúce účinky?

Pitie citrónovej vody je úplne bezpečné, avšak kyselina citrónová môže časom narušiť zubnú sklovinu. Udáva sa, že je vhodné buď použiť slamku alebo vypláchnuť ústa čistou vodou hneď po vypití citrónovej vody alebo pokiaľ by ste si chceli hneď po vypití citrónovej vody umyť zuby, počkajte aspoň pol hodinu až hodinu.

A na záver si to zhrňme...

Často teda treba brať niektoré články s rezervou a zobrať si z nich to svoje a najmä hľadať logické opodstatnenie. Ak vám niekto bude tvrdiť, že hneď po zobudení musíte vypiť pohár teplej vody s citrónom, bez toho predsa nezačnete deň, usmejte sa a poďakujte za radu. Nemyslím to tiež v zlom, ale mnoho ľudí sa drží určitých (často starších a už neaktuálnych) vyjadrení a rôznych mýtov a budú vás presviedčať o opaku. Citrónová voda je super, ja ju milujem, ale nie preto, že by som mala vďaka nej schudnúť alebo zrýchliť metabolizmus, ale preto, lebo mi proste chutí a vďaka nej si zvyšujem pitný režim (čistá voda sa často zunuje). Pozor však na to, že citrónová voda nie je citrón hodený do vody, ale šťava z citróna, ktorá je pridávaná do vody. 

Už sa neviem dočkať skvelých citronád v obľúbených kaviarňach, a vy? Obľubujete citronádu tiež? :)


- Gabi -