Prečo NEchudnem?

07.05.2021

Často sa stretávam s otázkou, prečo NECHUDNEM, keď toľko cvičím a zdravo jem. V prvom rade si musíme uvedomiť, čo je znamená pojem "zdravo jesť". Potraviny sa nedelia na zdravé a nezdravé, aj keď ich tak často pomenúvame. Povedala by som, že vieme ich rozdeliť na viaceré skupiny, či už menej a viac kalorické alebo potraviny v prirodzenej forme a tzv. "chemické koktejly" (pre porovnanie obyčajný zemiak je prirodzená potravina a chemickým koktejlom je napríklad polotovar typu rybie prsty). Neznamená to však, že nám tie "chemické koktejly" škodia natoľko, že to nerozchodíme, keď si ich dáme raz za týždeň, ale snažme sa v čo najväčšej miere konzumovať prirodzené potraviny a nekupovať rôzne typy polotovarov a "rýchlych jedál". 

Pokiaľ konzumujeme takéto polotovarové jedlá v značnej miere a často, môžeme si privodiť podvýživu a vôbec tak nemusíme na prvý pohľad vyzerať. Podvýživou v tomto kontexte rozumieme ochudobnenie tela o dôležité mikro- a makroživiny. Zoberme si príklad (trošku extrémny) - pri nedostatku bielkovín v strave vzniká ochorenie s názvom kvašiorkor (= kwashiorkor) a vyznačuje sa viacerými príznakmi. Jedným z nich je napríklad nízka hladina bielkovín v krvi a ďalším je nižšia hladina bielych krviniek, čo výrazne ovplyvňuje našu imunitu. Organizmus v tomto prípade nie je schopný využiť cukry a tuky pre zisk energie. Ako náhradu využíva energie z bielkovín. Medzi zdravotné problémy pri tejto bielkovinovej absencii patrí aj zlé hojenie rán, väčšia únava alebo rôzne psychické problémy. Tento problém postihuje najmä veľké množstvo rozvojových krajín.

Pokiaľ telo nedostáva v dostatočnej miere to, čo k jeho správnemu chodu potrebuje, nespráva sa ideálne a je narušená jeho homeostáza (rovnováha). Často ľudia, ktorí sú nejakým spôsobom podvýživení, bývajú navonok obézni (nedostatok mikroživín, avšak nadbytok polotovarov a jedál z rýchleho občerstvenia). Ich telo nefunguje ako má, je v pod vplyvom stresu a niekedy sa stáva aj to, že telo je v príliš veľkom energetickom deficite a to blokuje následné chudnutie, pretože telo si ukladá zásoby na "horšie časy".

Čo s tým môžeme urobiť?

Je dôležité nechať si poradiť od niekoho, kto sa vyzná vo výžive a nebude vám ordinovať striktné a jednotvárne diéty, ktoré neriešia nič, pretože u 90 % diét nastáva tzv. "jojo efekt". Zo začiatku síce pekne chudneme, zbavíme sa vody, často svalovej hmoty, ale v určitej fáze sa chudnutie zastaví - pociťujeme nervozitu, zúfalstvo a narušená psychika nám tiež príliš nepridá k zdravému fungovaniu tela.

Akých chýb sa najčastejšie dopúšťame?

Jedla sa netreba báť, treba si ho užívať. Je dôležité vedieť si racionálne vybrať a kombinovať a nastaviť si kalorický príjem. Pokiaľ je váš kalorický príjem na nízkej úrovni a chcete ho nastaviť vyššie, nechoďte na to zhurta, ale postupne. To znamená, že napríklad si nepridávajte na deň + 2000 kJ, pretože po prvé by ste nezvládli toľko zjesť a po ďalšie, dlho by vám to nevydržalo. Choďte na to premyslene a postupne, telo je schopné veľkej adaptácie, ale potrebuje si na to postupne zvyknúť. Stačí ak zo začiatku pridáte o jeden zemiak k obedu viacej alebo ak ste doteraz nejedli prílohy, tak ich postupne budete pridávať. Často som sa stretla s tým, že klientka nechudla a bola v diéte, na obed šalát, na večeru šalát a medzitým voda. Keď začala konzumovať aj prílohy a riadiť sa mojimi odporúčaniami (napr. pridať viac bielkovín a nebáť sa sacharidov) začala odrazu chudnúť, mala viac energie, chuti a najmä radosti z jedla.

Plynule prejdem k cvičeniu, pretože ďalším problémom býva pretrénovanie a nízky kalorický príjem. Rovnako ako potrebujete psychický relax, tak si potrebuje oddýchnuť od tvrdých tréningov aj naše telo. To, že budeme denne trénovať crossfit a jesť na obed a večere šalátiky, nám z dlhodobého hľadiska nepomôže a môže nastať až kolaps organizmu. S tým fyzickým oddychom mávam tiež problém, ale už som sa poučila a dávam si niektoré dni pauzu od cvičenia, avšak to neznamená, že máte sedieť nehybne doma. Oddychujte aktívne prechádzkou alebo pobytom v prírode, okolo 10 000 krokov denne by malo byť pravidlom. Pozor však na kvalitu a dĺžku spánku, tiež dokáže výrazne ovplyvniť chudnutie, rovnako ako aj stres. Treba si optimálne nastaviť výživu a tréningy pod odborným dohľadom a chudnutie (resp. iné ciele) nebudú problémom.

Ďalším problémom je netrpezlivosť. Chceli by sme výsledky hneď. Zo začiatku do ide krásne, tešíme sa, avšak na určitej úrovni sa to zastaví a ďalej to jednoducho nejde. Tu to veľa ľudí vzdá a vráti sa k pôvodnému životnému štýlu. Všetko chvíľu trvá, aj chudnutie, pokiaľ má byť zdravé a zaručene dlhodobo udržateľné. Preto to nevzdávajte a pokračujte v tom, čo ste začali. :)

Často býva stravovanie chaotické. Opäť šalátik, šalátik, kde tu keksíček, vínečko alebo trikrát za deň latté s množstvom mlieka a myslíme si, že aký krásny kalorický deficit máme. Pozor, jedno latté môže obsahovať až okolo 500 kJ (čo by nebolo veľa, keby si doň nenasypeme cukor a nepijeme to viackrát za deň + naša strava a príjem z nej). To bol len názorný príklad.

Podstatnou rovnicou tu je PRÍJEM = VÝDAJ, teda ak chceme schudnúť, tak PRÍJEM JE NIŽŠÍ AKO VÝDAJ. Niektorí si stravu zapisujú do tabuliek, iní sa riadia intuitívne, niekedy stačí vyradiť sladené nápoje a cukor z kávy a už sa objavujú prvé výsledky. Chcem tým ale povedať, že nechcem, aby ste boli otrokmi kalórií a sledovali každú etiketu alebo mali strach z krajca chleba. NIE! Ak sa klientka absolútne nevyzná v stravovaní a nevie si dať rady, vediem s ňou konzultácie a učím ju pochopiť výžive a nájsť súvislosti medzi informáciami. Niekedy je však potrebné sa dohodnúť na vypracovaní individuálneho jedálnička, pretože vďaka nemu zistí, akú veľkosť porcií má konzumovať a ako kombinovať suroviny. Postupne ju edukujem v oblasti výživy a navádzam na tú správnu cestu. Po čase to každý "dostane do krvi" a život je hneď krajší. :) 

Tréning a typ tréningu zohráva tiež rolu, záleží od vašich cieľov. Pokiaľ posilňujete, budujete si svalovú hmotu (ak prijímate dostatok proteínov v strave) a tým si zvyšujete BMR (basal metabolic rate)= bazálny metabolizmus, a teda, viac spaľujete. Ja osobne preferujem kombináciu kardio tréningov s posilňovaním s využitím vlastnej váhy a závaží. Každý si nájde ten svoj obľúbený typ cvičenia, v dnešnej dobe je toho mnoho.

Ďalšou problémovou vecou je prílišná fixácia na daný problém. Často je to tak, že pokiaľ niečo veľmi chceme a neustále na to myslíme, skôr oddialime výsledok. Zvyšuje sa nám stres a telo absolútne nie je v pohode (a teda nefunguje ako má). Niekedy treba nechať veci plynúť a "netlačiť na pílu" a aj keď nebudú výsledky ihneď, pokračovať a určite sa postupne dostavia (ak na to ideme správne).

V neposlednom rade býva za komplikáciou v chudnutí aj rad zdravotných problémov, či už PCOS (syndróm polycystických vaječníkov), rôzne alergie, intolerancie alebo vážnejšie problémy psychickej stránky (s tým súvisí aj zdravie mikrobiómu). V tomto prípade sa vložte do rúk nutričných špecialistov a terapeutov, prípadne lekárov.

Toto bolo zopár slov odo mna smerom k vám, je mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú naše ciele. Nič nie je nemožné a pevne verím, že ste si niečo z tohto článku zobrali. Neváhajte ma kontaktovať, pokiaľ si nebudete v niečom istí alebo by ste potrebovali tú správnu dávku motivácie. :)

- Gabi -